SAP Çözümleri
 
 
SAP Cloud for Customer

SAP Cloud For Customer (C4C) çözümü; sosyal medya verilerinin analizinden marketing aktivitelerine, satış öncesi aktivitelerinden satış sonrası hizmetlere kadar tüm CRM süreçlerinin bulut teknolojisinden yararlanarak yönetilmesini sağlayan SAP'nin yeni bulut tabanlı CRM çözümüdür.

Hızlı implementasyon, kolay kullanım,düşük maliyet ve  mobil uygulama avantajı ile  yeni nesil bir fırsat olarak değerlendirilen C4C çözümü; satış, pazarlama ve müşteri hizmetleri ekiplerine müşteri ilişkilerini daha güçlü bir iletişim ve etkileşim ile yönetme olanağı sağlamaktadır.

SAP C4C Hangi Süreçleri Kapsamaktadır?

SAP Cloud for Social Media

Hala sosyal medya verilerini analiz edemeyen şirketler, müşteri ile etkileşimde bir adım geride sayılabilir. Müşteri ile etkileşimi optimum seviyeye çıkaracak SAP Cloud for Social Medya çözümü ile işletmeler sosyal medya kanallarından kendileri için veya  sattıkları  ürünler için yapılmış tüm yorumlara ulaşabilir, sorun veya şikayet bildirimlerine facebook, twitter, e-mail kanallarıyla kişiye özel yanıtlar dönerek müşteri bağlılığını artırabilirler.

Daha da fazlası analitik teknolojisinin sağladığı güçlü raporlama sistemi sayesinde işletmeler ürünleri hakkında yapılmış olumlu olumsuz yorumların dağılımlarını grafikler halinde görebilir. Ürünlerden  en çok kadınlar mı yoksa erkeler mi şikayetçi? Yada hangisi daha memnun? Yorum yapan kişiler arasında takipçi sayıları en fazla olanlar kimler?

İşletmeler için tüm bu soruların yanıtlarını bulmak  SAP Cloud for Social Medya çözümü ile artık çok kolay.

SAP Cloud for Sales&Marketing

İşletmeler, tüm iş ortaklarını kategorize edebilecekleri SAP Cloud for Marketing  çözümü ile, pazarlama fonu oluşturabilir, bir ürüne veya gruba yönelik kampanyalar yapabilir, e-mail marketing özelliği ile kampanyalarını destekleyebilir, dahası e-mail yollanan hedef kitleyi analiz edebilirler. Binlerce kişiden oluşan hedef kitlelerin kaçının gönderilen maili okuduğunu, kaçının mail içindeki hangi linke tıkladığını anlık olarak raporlayabilir ve her iki kitle üzerinde yeni satış stratejileri geliştirebilirler. Diğer yandan  SAP Cloud for Sales fonksiyonu ile satış ekipleri kompleks satış süreçlerini dahi daha hızlı bir şekilde yönetebilir, hızla müşteri bilgilerini güncelleyebilir, fırsat, teklif ve siparişler yaratabilirler. 

SAP Cloud for Service

SAP Cloud For Service çözümü ile işletmeler, kendilerinden satın alınmış olan bir hizmet veya üründen maksimum fayda sağlaması için müşterilerine e-mail ve sosyal medya gibi farklı iletişim kanallarından destek sağlayabilirler. Müşterilerinden gelen şikayet, arıza bildirimi gibi bildirimleri ise işleme koyma, sorun çözme, gelen sorulara yanıt verme, kapanış süreçleri aşamalarıyla takip ederek yönetebilirler. SAP CRM ve tüm 3rd parti "call center"lar ile entegrasyonu mümkün olan SAP Cloud For Service çözümü ile call center uygulamanızda açılan tüm ticketları takip edebilirler.

SAP Cloud for Customer çözümü ile işletmeler müşterininin karakterine ve isteğine göre, uygun deneyimi sunabilmek ve rekabette kendilerini öne çıkarabilecek adımları atabilmek için güçlerini uçtan uca organize edebilirler.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gönder
 
İLETİŞİM FORMU
Talebinizi İletin,
Size Hemen Yardımcı Olalım