HaberlerVektora, Müşteri Hizmetleri Zirvesi'ndeydi
 
 
 
Vektora, Müşteri Hizmetleri Zirvesi'ndeydi
06 Mayıs 2016

Nice Medya tarafından 4. kez düzenlenen Call Center Müşteri Hizmetleri Zirvesi, 4 Mayıs Çarşamba günü Steigenberger Maslak Otel’de gerçekleşti.

Türkiye’deki müşteri hizmetleri sektörünün gündeminin ele alındığı özel bir etkinlik olan Call Center Müşteri Hizmetleri Zirvesi'ne finans ve dış kaynak çağrı merkezi sektörleri ağırlıklı olarak 20 farklı sektörden  600’e yakın kişi katıldı. 

Zirve’nin ana konu başlıkları arasında; müşteri deneyiminde dijital dönüşüm, e-devletle tam dönüşüm, sağlık, finans ve sigorta sektöründeki en iyi muşteri hizmetleri dijital dönüşümü ve bu dönüşümle gelen maliyet avantajları yer aldı. Ayrıca çağrı merkezi sektöründe karlılık sorunsalının ve müşteri hizmetlerinde iş zekasının önemi gibi önemli konuların işlendiği Zirve’de workshop çalışmaları da yer aldı.

Vektora, Bulut CRM Çözümü SAP C4C ile Zirve'deydi

Vektora, sponsor olarak katıldığı Call Center Müşteri Hizmetleri Zirvesi’ nde
SAP'nin satış, satış sonrası hizmet ,pazarlama ve sosyal medya ile etkileşimin tamamını  bulut platformda sunan SAP'nin yeni nesil CRM (Müşteri İlişikileri Yönetimi) çözümü SAP C4C  (Cloud for Customer) çözümüyle müşteri hizmetleri sektörünün ihtiyaçlarına yönelik bir sunum gerçekleştirdi. Vektora SAP CRM Uygulamaları Müdürü Mehmet Nizamoğlu'nun yaptığı sunuma, katılımcılar yoğun ilgi gösterdi.

Paylaş
       
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gönder
 
İLETİŞİM FORMU
Talebinizi İletin,
Size Hemen Yardımcı Olalım