Blogİnsan Kaynakları Projelerinde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey
Blog  
Basis Nedir ? VEKTORA, 2017 YILINDA 10 SAP BPC ( Bütçe ve Raporlama ) PROJESİNİ HAYATA GEÇİRDİ SAP UFRS Dönüşüm & Konsolidasyon & Raporlama Bulut Bilişimin Gelişimi ve Kamu Sektöründeki Önemi HR 2016’dan Kalanlar ARTIK VEGAS’TA YAŞANAN VEGAS’TA KALMAYACAK SuccessFactors 3. Çeyrek Sürüm Yükseltmesi ile Gelen Heyecan Verici Yenilikler GAYRİMENKUL YÖNETİMİNDE ENTEGRE ÇÖZÜM İnsan Kaynakları Projelerinde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey
 
İnsan Kaynakları Projelerinde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey
03 Nisan 2015

"ERP ile uğraşanlar bilirler, İnsan Kaynakları (HR) modülü diğer modüllerden farklıdır. Başarılı bir HR proje yönetiminin temelinde, bu farklılıkların dikkatlice yönetilmesi yatar."

İnsan Kaynakları Projesi yönetecek proje yöneticilerinin HR modülünün uyarlaması ve proje ekibinin oluşturulması sürecinde dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardır. Bunların dikkatlice yönetilmemesi veya bunlardan birinin atlanması proje başarısını olumsuz yönde etkiler.

Nedir bu proje başarısını direk etkileyecek kadar önemli olan etkenler?

1-Yasal Zorunluluklar

Öncelikle HR pek çok boyutu ile yasal zorunlulukları olan bir alandır. Bordro ilişkili zorunluluklardan tutun da iş sağlığı ve işçi güvenliğine, SGK entegrasyonundan izin formlarının imzalanmasına kadar pek çok yasal ihtiyacı bünyesinde bulundurmaktadır. Proje Yöneticisi de SAP’de  HR’ı projelendirirken de bu zorunlulukları dikkate almalı ve planlamaları bu zorunlulukları göz önüne alarak yapmalıdır.

2-Proje Zamanlaması

İnsan Kaynakları’nın proje zamanlaması diğer modüllere göre farklı bir başka konudur. Genel olarak tüm modüller belirli bir ayın ilk günü canlıya alınırken HR’da bordro –genellikle- diğer modüllerin canlıya alındığı ayın içerisinde devreye alınır. Bunun nedeni o ayın bordrosunun ayın içinde veya sonuna doğru çalıştırılmasıdır. Bu durum HR ekibine fazladan otuz güne varan bir süre kazandırır ve proje yöneticisi planlama yaparken bu konuyu da dikkate almalıdır.

3-Yetkilendirme

HR’ın bir başka belirgin farkı da yetkilendirmenin “ölümcül” derecede kritik olmasıdır.  IK anahtar kullanıcıları ve HR danışmanları, projelerin daha analiz aşamasında maaşların yetkisiz kişiler tarafından görülmesi endişesini yaşar. Bu edişeler proje yöneticisine iletildiğinde proje yöneticisinin bunu gerçekten kritik bir konu olarak benimseyerek işleme alması ve HR verisinin gizli tutulmasını sağlaması çok önemlidir. Çünkü yetki ile ilgili bir sıkıntıdan dolayı müşterinin tek bir personelinin bile maaşının ortaya çıkması hem müşterinin hem de danışmanlık şirketinin saygınlığını ve güvenilirliğini sarsar.

4-Lokalizasyon

ERP’nin diğer modüllerinde çok yaygın olmayan ama HR’da bulunan bir diğer uygulama da bordronun kalbi olan  lokalizasyondur. Bunun nedeni ülkelere özgü bordro programlarının her ülkenin SAP ofisi tarafından yazılarak idame ediliyor olmasıdır. Yasal değişikliklerde lokalizasyon ekibi devreye girmekte ve lokal bordro programında güncellemeler yapmaktadır. Bu anlamda HR modülünün kapsamda yer aldığı ERP projelerini yöneten proje yöneticisi, lokalizasyon mantığına yakın olmalı, lokal bordroda yapılan değişikliklerin sisteme nasıl uygulandığı gibi teknik konular hakkında da bilgi sahibi olmalıdır.

5-Ekip Oluşturma

HR modülü matrah, tahakkuk, vergi gibi çoğu modül danışmanının uzak olduğu kavramlar içerir. Bu nedenle HR projelerinde modül dilinden anlayan danışmanların görev alması proje başarısı açısından kritiktir. Öte yandan  global HR projlerinde ülkenin mevzuatını ve dilini bilen danışmanların projeye dahil edilmesi önemlidir.

Proje yöneticilerinin bu noktaları dikkate alması, HR projelerinde olası hataları ve karşılaşılacak riskleri en aza  indirir. Öte yandan bünyesinde HR projesi gerçekleştirmeyi düşünen firmaların da HR proje yönetimi ve danışmanlığının farklı bilgi ve tecrübe gerektirdiğini göz önünde bulundurarak, konusunda uzman ve deneyimli ekiplerle çalışmayı tercih etmeleri proje risklerini azaltır ve sağlıklı bir proje dönemi geçirmelerini sağlar.

 

SAP İnsan Kaynakları çözümlerinde ihtiyacınız olan her türlü proje desteği için iletişim formu doldurarak yada arayarak bize ulaşın, uzman danışmanlarımız size yardımcı olsun.

 

 

Paylaş
       
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gönder
 
İLETİŞİM FORMU
Talebinizi İletin,
Size Hemen Yardımcı Olalım