VE-ONAY

Satın Alma Taleplerinizin, Matbu Fatura ve E-Faturalarınızın Onay/Red Süreçlerini Tek Platformda Yönetin

VE-ONAY, hem satın alma taleplerinizi (SAT) hem de matbu fatura ve e-fatura onay/red süreçlerinizi tek sistem üzerinden yönetmenizi sağlayan, işletmenizin manuel olarak yürüyen ve departmanlar arası operasyonel işlemleri arttıran onay süreçlerini, otomatize eden bir onay platformudur.

SAT, matbu ve e-fatura onay-red süreçlerinin yönetimi, bir çok şirket için problem halinde ve spesifik olarak bu konuya çözüm getiren bir uygulama neredeyse yok. Vektora, şirketlerin SAT, matbu ve e-fatura onay/red süreçlerini otomatize eden ve raporlayabilen VE-ONAY çözümünü şirketlerin bu ihtiyacını yanıtlayacak şekilde geliştirmiştir.

Özelliklerini incelemeye başlayacağınız VE-ONAY çözümü, şirketler için önemli bir operasyonel yük olan SAT, matbu ve e-fatura onay/red süreçlerinde yaşanan tüm sorunları ortadan kaldırıyor, bu süreçleri basit ve hızlı yönetmeye olanak tanıyor ve operasyonel verimliliği arttırıyor.

“Şirket İhtiyaçlarına Göre Geliştirilebilir Yenilikçi Çözüm”

Hazır bir paket çözüm halinde sunulan VE-ONAY çözümü, tüm 3. parti yazılımlarla entegre çalışabiliyor ve aynı zamanda şirket ihtiyaçlarına  göre geliştirilebiliyor. Şirketlere kendi süreçlerine özgün, yenilikçi bir çözüm geliştirme imkanı sunan VE-ONAY çözümü, yeni iş akışları ve algoritmalarla şirket ihtiyaçlarına göre özgün hale getirilebilme imkanına sahip.

VE-ONAY KAPSAMI

  • Matbu Fatura ve E-Fatura Onay/Red Yönetimi

E-faturaların GİB’e gönderimi ve GİB’den alımını yönetmeye olanak sağlayan birçok modül ve konnektör çözümü bulunmasına rağmen, e-fatura onay-red süreçlerinin online yönetimine olanak sağlayan özel bir çözüm bulunmamaktadır.

Vektora tarafından geliştirilmiş VE-ONAY platformu, sisteminize aktarılan e-faturaların onay ve red süreçlerini daha önceden belirlenmiş akış şeması ve onay mekanizmalarına göre yönetmenize imkan sağlıyor. VE-ONAY, aynı zamanda matbu faturalarınızı da dijital hale getirerek e-faturalarınızla aynı ortamda yönetmenizi ve arşivlemenizi sağlıyor. VE-ONAY ile matbu ve e-faturanın kabul/red edilmesinin yanında, faturaların muhasebe giriş kaydının yapılması ve arşivlenmesi işlemlerinin tümünü gerçekleştirebilirsiniz.

Manuel olarak yönetilen ve farklı departmanlar arasında onay bekleyen faturalardan dolayı sürekli bir mail trafiğine neden olan fatura onay süreçlerinizi VE-ONAY çözümü ile otomatize ederek hem zamandan hem iş gücünden tasarruf ederken, aynı zamanda personellerinizi gereksiz operasyonel süreçlerden kurtarabilirsiniz.

Matbu Faturalarınızın ve E-Faturalarınızın Onay/Red Sürecini VE-ONAY ile Nasıl Yönetebilirsiniz?

Kullandığınız sistem üzerinden  aktarılan e-faturalar konu ile ilgili kişiler tarafından, uygun iş akışı ve masraf yerine atanarak süreç başlatılır. Her bir masraf yerinin ve iş akışının onay adımları daha önceden ilgili personel tarafından VE-ONAY sistemi üzerinde tanımlanır ve bu tanımlamalara göre işletilen süreç içinde onaya sırası gelmiş ilgili onay kişisi kendi ekranında bu e-faturaları görüntüleyebilir.

Kişiye ait işlemler ekranından onayda bekleyen faturaları tek tıkla görebilir, fatura detaylarını kontrol edebilir, varsa faturanın eklerini inceleyebilirsiniz. Onayladığınız veya reddetttiğiniz faturalar altında bulunan "açıklama" bölümüne notlar düşebilirsiniz. Matbu faturalarınızı dijital hale getirip (taratıp) e-fatura ekranından matbu faturanızı da ekleyebilir ve matbu faturalarınızı e-faturalarınızla aynı işlem sürecine sokabilirsiniz.

Masraf yeri belli bir departman değilse (örneğin elektrik, su faturaları) sistemde belirli bir tutar için otomatik ödeme tanımlayabilir, belli bir tutar üstündekiler için ilgili kişiye onaya düşmesini de sağlayabilirsiniz.

  • SAT Yönetimi

Özellikle satın almanın fazlasıyla yapıldığı üretici firmaların mal tedariklerinde bu sürecin otomatize edilmesi büyük önem taşıyor. Sürekli girilen satın alma taleplerinin otomatik olarak ilgili birim onayına düşmesi, bu satın almaya ait e-fatura veya matbu faturanın sistemdeki SAT ile otomatik eşleşmesi, isteğe göre belirli tutarlardaki satın alma taleplerinin otomatik onayı veya tutara göre onaylayacak kişilere düşmesi gibi satınalma süreçlerinin otomatize edilmesi, iş süreçlerinde hızlanma, önemli bilgilere hızlı erişim ve hızlı satınalma ve fatura onay süreçleri sağlıyor.

E-Fatura onay-red süreçleriyle birlikte, satın alma taleplerinin de daha kolay bir şekilde oluşturulması ve onaylanmasına da olanak sağlayan VE-ONAY platformuyla, E-Fatura ve Satın Alma Talebi onayları tek platform üzerinde yetkiler kapsamında kullanılabilir, operasyonel yükü fazla ve takibi zor olan bu süreçleri kolaylıkla yönetebilirsiniz.

Satın Alma Taleplerinizi VE-ONAY ile Nasıl Yönetebilirsiniz?

VE-ONAY  platformu üzerinde satın alma telebinde bulunabilir, onayda bekleyen taleplerinizi takip edebilrsiniz. Aynı zamanda onayınızda bekleyen taleplere de tek tıkla ulaşabilirsiniz. Onayladığınız veya reddettiğiniz talepleri raporlayabilirsiniz.

VE-ONAY ile Neler Yapabilirsiniz?

  • SAT kayıtları ile fatura numaraları eşleşen faturalarınız önceden belirlenen onay mekanizmalarına göre ilgili birimlere düşer veya otomatik olarak onaylanıp arşivlenir
  • Eşleşen faturalarınız kullandığınız muhasebe sistemi ile VE-ONAY entegrasyonu sayesinde otomatik olarak muhasebeleşir ve muhasebenize işlem ile ilgili mail gider
  • Arşivinizdeki herhangi bir faturaya ve faturanın ayrıntılarına anlık olarak erişebilirsiniz
  • Masraf yeri, müşteri veya departman bazlı olarak e-fatura onaylarınızı ve Satın Alma Taleplerinizi (SAT) takip edebilirsiniz
  • İş akışlarında kurumsal kaynak planlama (ERP) ve İnsan Kaynakları (HR) sistemleri ile bağlantı kurulup e-fatura ile ilgili onay kişisi,ilgili sipariş gibi detay bilgilere erişim sağlayacak entegrasyonlar yapabilirsiniz
  • Onay gerektirmeden direk kabul edilecek e-faturalar ile ilgli iş akış süreçleri tasarlayabilirsiniz
  • E-fatura  onayı gereken kişilere e-posta ile bilgilendirme yapabilir ve gecikme ile ilgli uyarı mailleri gönderebilirsiniz
  • Matbu faturalarınızı ve e-faturalarınızı aynı platformda yönetebilirsiniz.

 

Detaylı bilgi ve toplantı talepleriniz için sayfadaki iletişim formunu doldurabilir veya bizi 0212 274 41 45 numaralı telefondan arayabilirsiniz.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gönder
 
İLETİŞİM FORMU
Talebinizi İletin,
Size Hemen Yardımcı Olalım