SAP Çözümleri
 
 
SAP CRM Servis

Müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışının ön plana çıktığı günümüzde, satış sonrası hizmetler markaların kalıcı ve sadık müşteriler yaratmalarındaki en önemli etkenler arasında yer almaktadır. Mükemmel hizmetin sırrı ise müşteriye takdir edildiğini, kendisine kulak verildiğini, değerli görüldüğünü ve önemsendiğini hissettirmekten geçmektedir.

SAP CRM Servis, satış ve satış öncesi süreçten başlayarak müşterinin 360 derece izlenmesini sağlamak, müşteri ile her temas noktasında mükemmel hizmetin sunulmasında yardımcı olmak için bir çözüm ortağıdır.

Çok yönlü ERP entegrasyonu sayesinde ise kullanıcılara gereksiz iş yüklerinden arındırılmış minimum veri kaybı ile kullanım sunmaktadır. Mevcut yapısıyla operasyonun her anının dinlemesine, bugünü ve yarını planlayarak maliyet ve karlılıklar üzerinde tahminde bulunup bunların fiili maliyetlerle kıyaslanabilmesine imkân vermektedir. Bu da yoğun rekabet ortamında ayakta kalabilmek için hız, farklılık, esneklik ve maliyet gibi parametreleri tek sistem üzerinde kontrol edebilmesi demektir. Bütün bunların yanında SAP CRM Servis kaynakların verimli kullanmanılmasına imkân sağlamasının yanında satış sürecine de yukarı ve çapraz satışlarla destek olarak satış hedeflerine katkıda bulunmaktadır.

Sektöründe birçok başarılı SAP CRM Servis proje tecrübesi olan Vektora’nın deneyimli danışmanlık kadrosu firmaların satış sonrası hizmetlerdeki süreçlerini daha verimli ve etkin yönetmesinde yardımcı olmaktadır.

Vektora'nın gerçekeleştirdiği ve Türkiye'nin en büyük CRM Servis projesi videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gönder
 
İLETİŞİM FORMU
Talebinizi İletin,
Size Hemen Yardımcı Olalım