SAP Çözümleri
 
 
Hepsiburada.com BW on HANA Başarı Hikayesi

HEPSİBURADA.COM, BÜYÜYEN VERİLERİNİ  HANA TEKNOLOJİSİ İLE YÖNETMEYE BAŞLADI

"2012 yılında Vektora iş birliğinde gerçekleştirdiğimiz SAP Business Objects projesinde  BA&T ekibiyle başarılı bir proje dönemi geçirmiş olmanın verdiği güven elbette tercihimizde etkili oldu. Ancak bu güvenin yanı aynı ekibin İş Analitikeri alanında özellikle HANA’da sahip olduğu başarılı proje deneyimleri Vektora’yı iş ortağı olarak yeniden tercih etme nedenimizi güçlendirdi."

Gürkan Coşkuner, Hepsiburada.com IT Direktörü

 

Bu projeye neden ihtiyaç duydunuz? Projeyle ilgili hedefleriniz nelerdir? 

BW sistemine SAP başta olmak üzere farklı kaynaklardan data aktarımında bulunuyoruz. Hemen hemen tüm departmalarımız için ana raporlama ve dataya erişim kaynağı BW sistemimizdir. Data hacmimizin doğal olarak büyümesiyle ve özellikle web analytic dataların raporlama içinde gösterilme/analiz ihtiyacı çıkmasıyla bu raporlamanın geleneksel sistemler üzerinden yapılamayacağı bizim için artık netti.

  • Dataların büyümesi ile rapor geliştirme hızımızın şirketin ihtiyaçlarının ötesinde yavaşlaması,
  • BW sistemlerimizen transactional sistemlerimizde her gece akan datalarda çıkan sorunların gündüze sarkması halinde aynı günün datalarını elde edememe,
  • Geniş tarih aralıklı ve komplex raporlarımızın sonuç üretmesi uzun sürdüğü için raporlamada ciddi iş zamanı kaybı gibi verimliliği düşüren nedenlerden dolayı bu projeye ihtiyaç duyduk.

Hedeflerimiz tüm sorun yaratan süreçlerde hızlanma sağlamak ve verimliliği artırmak yönündeydi. 

SAP’yi tercih etme nedenlerinizi aktarır mısınız? 
SAP ‘nin global tecrübesi, mevcutta hem ERP çözümü olarak hem de  İş Zekası çözümlerinde SAP’nin tercih edilmiş olması ve deneyimli partner ile vermiş olduğu destekten dolayı yine SAP’yi tercih ettik.

SAP HANA ’yı seçmenizin nedeni neydi? 
Mevcut reporting sistemimiz zaten BW olduğu için çözümler arasında bu ihtiyaçlarımızı karşılayacak ve bizi sonuca götürecek en hızlı çözüm Hana olduğu için Hana’da karar vermemiz zor olmadı. 

Projede VEKTORA ile çalışmayı tercih etme nedenlerinizi aktarır mısınız? 
2012 yılında Vektora iş birliğinde gerçekleştirdiğimiz SAP Business Objects projesinde  BA&T ekibiyle başarılı bir proje dönemi geçirmiş olmalarının verdiği güven elbette tercihimizde etkili oldu. Ancak bu güvenin yanı aynı ekibin İş Analitikeri alanında özellikle Hana’da sahip olduğu başarılı proje deneyimleri Vektora’yı iş ortağı olarak yeniden tercih etme nedenimizi güçlendirdi.

Projenin kurumunuza sağladığı/sağlayacağı faydalar nelerdir? 

Proje ile birlikte raporlama arayüzü olarak BW Analyzer yerine Business Objects Analysis kullanmaya başladık. Bu yeni arayüz Analyzer’e göre çok daha kullancı dostu olduğu için iş birimlerimiz daha memnun kaldı.
Projenin önemli çıktıları çalışma hızının çok arttığı yönünde. Daha önce uzun tarih aralıklarında çalışması gereken raporları artık çalıştırabilmeye başladık. Her raporun çalışma hızı kullandığı veriye göre farklı seviyede iyileşme sağladı. Kazanımları örnek rakamsal veriler şu şkeildedir;

  • 1.6 TB data verisi içeren (data’nın büyüme ve küçülmesi ve log dosyaları ile 3 TB’ın üstünde bir Database’imiz vardı) Hana transferi sonrası 350GB’a düştü.
  • Her gece 7 saat süren günlük oluşan data’nın BW’ye transferi proje sonrası 1,5 saat’e düştü. 


İlerleyen dönemlerde projenin gelişimi için ne tür yenilikler düşünüyorsunuz?

Özellikle BW on Hana dışı Enterprise on Hana çözümü ile datanın başka kaynaklara transferi olmadan, tek bir merkezden analizinin (data mining) yapılmasını ve bu dataların transactional sistemlere sunulmasını içerecek projeler hayata geçirmeyi düşünüyoruz.

Proje, sonuçları ve SAP hakkındaki görüşlerinizi birkaç cümle ile ifade eder misiniz?

Hedeflediğimiz  her konuda pozitif sonuç aldık. Taahhüt edilen zamanda gerçekleştirilmiş, çok verimli bir proje oldu.

HEPSİBURADA.COM Hakkında

Türkiye’de e-perakende denildiği zaman akla ilk gelen marka olan hepsiburada.com 12 yıldır online alışveriş pazarına artı değer katmak ve internet kullanıcılarının her sektördeki ihtiyaçlarını en geniş ürün yelpazesi ve en iyi hizmet kalitesiyle karşılamak için çalışıyor. Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezi olan hepsiburada.com 10.000 m²’lik modern tesislerinde, 10 milyon kayıtlı üye ve her ay 15,5 milyon toplam, 7,5 milyon tekil ziyaretçiye hizmet veriyor. Kurulduğu tarihten beri sürekli kendini geliştiren hepsiburada.com Türkiye’de en çok bilinen, en çok alışveriş yapılan alışveriş sitesi olarak sektörde liderliğini sürdürüyor ve dünyanın önde gelen e-perakende siteleri arasında yer alıyor.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.hepsiburada.com/

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gönder
 
İLETİŞİM FORMU
Talebinizi İletin,
Size Hemen Yardımcı Olalım