SAP Çözümleri
 
 
ETİ BW on HANA Başarı Hikayesi

ETİ, HANA TEKNOLOJİSİYLE  HIZLI VE GERÇEK ZAMANLI RAPORLARA ULAŞTI

"Projenin başarılı bir şekilde hayata geçmesi ile beraber, uzun bir tarihsel  geçmişe sahip, çoklu parametreli, büyük veri içeren raporların hazırlanması, raporlardaki performans problemlerinin ortadan kaldırılması ve raporlama hızlarının çok ciddi oranda artması sağlanmıştır."

Hakan Bulur, ETİ Bilgi Teknolojileri ve Sistem Geliştirme Müdürü

 

Bu projeye neden ihtiyaç duydunuz? Projeyle ilgili hedefleriniz nelerdir?

Projenin ana amacı, kullanılan bilgi sistemleri aracılığı ile türetilmiş olan verilerin toplanması, depolanması ve işlenerek bilgiye dönüştürülmesi ile, şirket yönetimine karar desteği sağlayacak karar destek raporlarını kolay analiz edilebilir, görsel ve güvenilir bir şekilde tek merkezden oluşturmak, analitik alandaki gelişmeleri şirket bünyesine kazandıracak alt yapıyı kurmak olarak tariflenebilir. Bu amacı destekleyen en önemli unsur, performans sıkıntısı çekmeden, büyük verinin hızlı ve gerçek zamanlı olarak işlenerek raporlamanın sağlanabilmesidir. Proje ile hedeflenen, mevcut raporlama sistemindeki performans problemlerini ortadan kaldırmak ve raporların hızlı bir şekilde çalışmasını sağlamaktır.

SAP’yi tercih etme nedenlerinizi aktarır mısınız?

Raporlamaya temel teşkil eden ERP ve uç sistemler altyapısının SAP üzerinde koşması, SAP’nin bu alanda geliştirmiş olduğu ürünlerinin güçlü olması ve danışmanlık hizmeti verebilecek kaynakların fazlalığı nedeni ile ilgili projede SAP tercih edilmiştir.

Projede hizmet sunan SAP iş ortağı Vektora'yı tercih etme nedenlerinizi aktarır mısınız?

Vektora,  iş analitikleri alanında sahip oldukları tecrübe, geçmiş referansları ve beraber gerçekleştirilen çalışmalarda elde edilmiş olan uyum sebebi ile tercih edilmiştir.

Projede hangi ürün ve çözümler kullanıldı?

Projede kullanılan ürünler SAP BW, Business Objects ve HANA ürünleridir.

Proje kurumunuza ne gibi faydalar sağladı/sağlayacak?

Projenin başarılı bir şekilde hayata geçmesi ile beraber, uzun bir tarihsel  geçmişe sahip, çoklu parametreli, büyük veri içeren raporların hazırlanması, raporlardaki performans problemlerinin ortadan kaldırılması ve raporlama hızlarının çok ciddi oranda artması sağlanmıştır.

İlerleyen dönemlerde projenin gelişimi için ne tür yenilikler düşünüyorsunuz?

İlerleyen dönemlerde bu proje ile elde edilen kazanımlar üzerine, iş analitikleri ile ilgili daha ileri uygulamaların hayata geçirilmesi, sadece geçmişe yönelik gerçekleşmeler ve performans bilgileri ile sınırlı kalmadan tahminleyici analitik içeren raporlamalarla rekabet avantajı yaratılması, İş Zekası Sistemi’nin şirketin performansı ve yönetim sistemleri ile ilişkili olarak güncel tutulması amaçlanmaktadır.

Proje, sonuçları ve SAP hakkındaki görüşlerinizi birkaç cümle ile ifade eder misiniz?

Proje sonucunda başlangıç aşamasında hedeflenmiş olan başarı kriterleri gerçekleştirilmiştir. SAP ürün ailesinin kendi içerisindeki doğal entegrasyon özellikleri ile bütünsellik ve sürdürülebilirlik yakalanmıştır. HANA teknolojisinin büyük veri konusundaki etkinliği yakından tecrübe edilmiştir.

ETİ Hakkında

1961 yılında Eskişehir’de kurulan şirket Hızlı Tüketim Ürünleri sektöründe Atıştırmalık Ürünler alanında, Unlu Mamuller (bisküvi, kek, kraker, gofret) ve Çikolata (tablet ve bar) kategorilerinde 7 farklı üretim tesisinde üretim gerçekleştirmektedir. Sahip olduğu dağıtım ağı ile Türkiye genelinde farklı kanallar aracılığı ile yaklaşık 200.000 satış noktasına ulaşmaktadır. Ayrıca birçok ülkeye ihracat gerçekleştirilmektedir. Şirkette beyaz ve mavi yaka toplamda yaklaşık 5000 kişi çalışmaktadır.

Ayrıntılı Bilgi için: http://www.etietieti.com/

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gönder
 
İLETİŞİM FORMU
Talebinizi İletin,
Size Hemen Yardımcı Olalım