SAP Çözümleri
 
 
Çilek Mobilya BW-BO Projesi

ÇİLEK MOBİLYA DOĞRU RAPORLAMA PLATFORMU İLE DOĞRU KARARLARA ULAŞTI

"SAP kullanmaya başladığımız günden günümüze tüm operasyonlarımızı SAP ERP üzerinden yürütme kararımızı adım adım uygulamaya soktuğumuzun göstergesidir BW-BO projesi. Gelecek dönemde yapacağımız projeler yine SAP merkezli olacaktır.İşin başlangıç noktası BW ve BO tarafı da tamamen BW üzerinden beslenmesi sonucu diğer sistemleri yormadan ve etkilemeden yönetimi kolay olan bir sistem kurgusu gerçekleştirdik. Proje çıktılarına bakıldığında hedefine ulaştığımızı söyleyebiliriz."

Sezer SELİM, Çilek Mobilya Bilgi Teknolojileri Müdürü


Bu projeye neden ihtiyaç duydunuz? Projeyle ilgili hedefleriniz nelerdir?

Sap ve Sap öncesi gerekli verilerin tek platformda toplanmasını, SAP ECC kullanmayan üst düzey yöneticilerin verilere kolay ve özet şeklide erişmesini, analiz yapacak olan kullanıcıların eski ve güncel verileri, tek noktadan çekip doğru sonuçlara, veri karmaşası içinde boğulmadan ulaşma gibi ihtiyaçların karşılanması için daha SAP ECC projesi başlamadan yaptığımız orta vadeli proje planımızda BW-BO projesi planlamıştı.

Orta vadeli ERP yatırım planında BW-BO projesinin hedeflerini Çilek’te çalışan Üst düzey yöneticiler ve analizcilerin kullanacağı tek raporlama platformu olmasını sağlamak, SAP öncesi ve SAP ECC verilerinin konsolide edilmesi ve aynı ekranlarda raporlanabilecek verinin ve ekranların oluşturulması şeklide belirtebiliriz.

SAP’yi tercih etme nedenlerinizi aktarır mısınız?

Bebek, çocuk ve gençler için tasarladığı inovatif ürünlerin yanı sıra dijital ortamlardaki inovatif yatırımlarla verimliliği artırmayı amaçlıyoruz.

Her alanda yenilik peşinde koşmaktayız. Artan iş hacmi ve küresel boyutlara ulaşan hedeflerimizi destekleyecek en uygun teknoloji çözümü olarak ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) konusunda dünya lideri olması, Türkiye’de destek alınacak birçok danışmanlık firmasının olması, gelecek vizyonumuzu değerlendirdiğimizde en uygun ERP olacağını düşündüğümüzden SAP’yi seçtik. Dolayısıyla biz Çilek olarak yeni teknolojileri ve dijital dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek ve bu anlamda çeşitli işbirlikleri kurarak şu anda dünyada akım haline gelmiş ve Türkiye’de de büyüyen alanlarda dijital yatırımlar yapmaya devam edeceğiz.

Projede hizmet sunan SAP iş ortağını tercih etme nedenlerinizi aktarır mısınız?

Türkiye’de destek alınacak birçok SAP danışmanlık firmasının olmasına karşın BW-BO konusunda yaptıkları başarılı projeler, bu konuda bünyesinde bulundurduğu uzman ekipleri, Turquality’ye tabi firma olması ve yapmayı planladığımız diğer projelerde de beraber çalışmayı düşündüğümüzden dolayı Vektora’yı proje danışmanı olarak seçtik.

Projede hangi ürün ve çözümler kullanıldı?

BW-BO projesinde aldığınız lisansta SAP birçok toolu emrinize vermesine karşın firma stratejisi olarak projede datanın çekilmesi ve toplanması için BW, raporlama ayağında da ihtiyaçlar doğrultusunda WEBI ve Dashboard kullanılmıştır.

Proje kurumunuza ne gibi faydalar sağladı/sağlayacak?

En başta oluşturduğumuz orta vadeli proje planında projenin, üst düzey yöneticilerin ihtiyaç duydukları özet verilere kolaylıkla ulaşmalarına olanak sağlayacağı için karar alma noktasında sistem, yöneticilerimize destek olacaktır; analizler doğrulanmış verilerle yapılacağı için karar alıcıların daha hızlı ve  doğru sonuca ulaşmalarında yardımcı olacaktır, kişiden bağımsız olarak eski ve yeni datalar tek noktada konsolide edilmiş şeklide hazırda bekleyecek, Çilek içinde tek raporlama platformu kabul edildiği için bilgi birliği oluşacak şeklinde faydaları tanımlanmıştı.

İlerleyen dönemlerde projenin gelişimi için ne tür yenilikler düşünüyorsunuz?

Müşterilerimiz olan bayilerimiz ve son kullanıcılarımız ile daha etkin bir iletişim kurmamızı sağlayacak SAP CRM sistemi önümüzdeki günlerde devreye alınacaktır. Burada oluşan dataların da yorumlanması işini BW-BO üzerinden yapmayı planlarımızı almış durumdayız. Akabinde BCP projesi sonucu oluşacak dataları da sisteme dahil edilmesi ile birlikte proje planladığımız şekline ulaşacaktır.

Çilek Mobilya Hakkında

Belirli bir yaş grubuna özel tasarım ve üretim fikrini hayata geçiren ilk ve tek markayız. Bebek, Çocuk ve Gençler için temalı yaşam alanları sunmaktayız. Tüm dünyada franchise modeliyle genişleyerek uluslararası bir firma olma yolunda hızla ilerleyen firmamız, bugün toplam 5 kıtada, 66 ülkede 444 satış noktasına, 2.000 çalışana, 60.000 m2 satış alanına sahiptir.


 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gönder
 
İLETİŞİM FORMU
Talebinizi İletin,
Size Hemen Yardımcı Olalım