HaberlerGRAM GAMES ve VEKTORA’dan Başarılı SAP Business One Projesi
 
 
 
GRAM GAMES ve VEKTORA’dan Başarılı SAP Business One Projesi
16 Ağustos 2016

“1010! ve Merged! isimli mobil oyunların geliştiricisi, oyunları ile dünyanın 200 ülkesinde 85 milyondan fazla oyunsevere ulaşan Gram Games, artık yoluna yazılım devi SAP'nin KOBİ'lere yönelik ERP çözümü SAP Business One ile devam ediyor.”

2012 yılından bu yana oyun sektöründe yer alan Gram Games’in CFO’su Onur Baylan ile Vektora danışmanlığında gerçekleştirdikleri ve 2016 Ağustos ayında canlı kullanıma alınan SAP Business One projesini konuştuk. Londra ofislerini geçtiğimiz Temmuz ayında açtıklarını belirten Baylan, global çapta bir iş yaptıklarını, Londra’dan sonra dünyanın farklı yerlerinde Gram Games ofisleri  açacaklarını bu nedenle global çapta kabul görmüş KOBİ’lere yönelik bir ERP yazılımı olan SAP Business One’ı bugünden çok geleceğe yapılan bir yatırım olarak gördüklerini belirtti. Baylan, partner seçimlerinde ise Vektora’yı tercih etme nedenleriyle ilgili olarak, “Danışman arkadaşların bilgi ve deneyimi tüm ihtiyaçlarımızı yanıtlayacak şekildeydi. Proje yaklaşımları bizi etkiledi, daha bir çivi çakmadan işin sonucunu biliyorduk. Bu güvenle seçimimizi yaptık ve projemize başladık, sorunsuz bir şekilde de sonuçlandırdık.” dedi ve sorularımızı yanıtladı.

Hangi nedenlerle  mevcut yazılımınız dışında bir yazılım arayışına girdiniz?

 “Gram Games’in dünya çapındaki 85 milyonun üzerindeki oyuncusu günde yaklaşık 1,5 milyar data havuzu yaratıyor. Karar destek sistemi olarak kendi yazılımımız olan bir BI aracı kullanıyoruz. Oyuncuların havuzda oluşturduğu, hangi ülkede hangi oyuna kaç kere giriş yapıldığı, bu girişilerde kaç reklam gösterildiği ve hangi aksiyonların alındığı gibi bir çok önemli verinin ayrıntısını buradan takip ve analiz ediyoruz. Günlük hasılat ve pazarlama giderlerimizi de yine  buradan takip edebiliyoruz. Ancak, operasyonel maliyetlerimizi masraf yeri bazında takip edebileceğimiz, BI araçlarını besleyecek bir sistemimiz yoktu. Mevcut muhasebe sistemi BI aracıyla entegre olamıyor/konuşamıyor ve maaş, kira, prodüksüyon masrafı ve oyunların yönetilmesinde  hayatta kalmasını sağlayacak olan masrafların hiçbirini  BI aracından raporlayamıyor ve takip edemiyorduk. Bize bir muhasebe programından fazlası gerekiyordu, masraf yeri bazında maliyet takibi yapabileceğimiz ve bunları anlık raporlayabileceğimiz, başka sistemlerle konuşabilen bir yazılım gerekiyordu.”

SAP’nin birikim ve tecrübesine duydukları güvenin de yazılım seçimlerinde etkisinin büyük olduğunu belirten Baylan, çok karmaşık süreçlerinin bulunmadığını, stoğu, üretimi olan  firmalara nazaran daha basit  bir sisteme ihtiyaç duyduklarını belirtti. Bu nedenle SAP ERP’nin kendileri için ihtiyaçlarının çok üzerinde fonksiyonları olduğunu ve maliyetinin yüksek olduğunu düşündüklerini belirtti. Tam bu noktada ihtiyaçlarına yanıt veren SAP Business One’ı keşfettiklerini ve bu çözümü önce Türkiye ofislerinde sonra diğer ofislerinde konumlandırmaya karar verdiklerini belirten Baylan, SAP Business One projesini neden Vektora danışmanlığında gerçekleştirmeyi şirketlerinde tercih ettikleriyle ilgili olarak şunları kaydetti:

SAP Business One çözümünde uzman olan zaten çok fazla SAP iş ortağı yok. Vektora’yı çevremizden çok tavsiye eden oldu. Bizim için doğru iş ortağıyla çalışmak çok önemliydi. Biz hem SAP Business One’ın tam olarak bizim ihtiyacımızı karşılayıp karşılamayacağı noktasında bizi doğru yönlendirecek hem  de bu çözümü ihtiyaçlarımız doğrultusunda en iyi şekilde uyarlayacak bir SAP iş ortağı arayışındaydık. Görüşmelerimizde Business One ekibindeki danışman arkadaşların bilgi seviyesi, projeye yaklaşım tarzı bizi etkiledi. Vektora'yı biz tavsiye üzerine bulduk ama kendimiz de tecrübe edip onayladık diyebilirim.”

“SAP Business One ihtiyacı bizi Vektora ile buluşturmuşsa da SAP Business One’a karar verme noktasında Vektora’nın katkısı büyük oldu.”

Vektora ile daha karar verme sürecinde uyumu yakaladıklarını belirten Baylan, karar verdiklerinde sonuçtan neredeyse emin olduklarını vurguladı ve şöyle devam etti: “ Biz ihtiyaçlarımızı belirledik, senaryolarımızı oluşturduk ve bu senaryoları Business One üzerinde nasıl hayata geçirebileceğimizi modelledik. Vektora'da bize canlı sistem üzerinden senaryolarımızın nasıl gerçekleşeceğini gösterdi. Bütün senaryolarımızı test ettik daha projeye başlamadan önce ve bunların hepsinin bizim için gayet yeterli ve tatminkar olduğunu gözlerimizle gördükten sonra güvenle projemize başladık. Yani, biz daha hiçbir çivi çakmadan işin sonunu aşağı yukarı tahmin edebiliyorduk.O nedenle SAP Business One’a karar verme noktasında da Vektora’nın katkısı büyük oldu.”

Vektora ile nasıl bir proje süreci geçirdiğinizden biraz bahseder misiniz?

Vektora ile ortak dili çok hızlı yakaladık, keyifli bir proje süreci geçirdik.

 “Proje sürecinde Vektora ile ortak dili çok hızlı yakaladık ve sistemde olmayan geliştirme ihtiyacı gereken süreçleri aktardığımızda kolay anlaşıldık. Beklentiler doğrultusunda uyarlama ve geliştirmeler hemen yapıldı, ihtiyaçlarımıza çok hızlı yanıt alabildik. Burada danışmanların  geçmiş tecrübelerinin öneminin büyük olduğunu düşünüyorum. Sıkıntısız bir şekilde projemizi canlı kullanıma aldık.”

Proje sürecinde SAP Business One ekibiyle yakın çalışan Gram Games Finansal Kontrolörü Emel Eldeş’de proje süreciyle ilgili görüşlerini paylaştı. Eldeş, “Sistemle ilgili her türlü sorumuza hızlıca yanıt aldık. Danışman arkadaşlar, sorun yaşadığımızda gerek yanyanayken gerek uzak masa üstünden bağlanarak bize hızlıca destek verip, çözüm ürettiler. Keyifli bir proje süreci geçirdik” diyerek Vektora’ya teşekkürlerini iletti.

SAP Business One’ın masraf yeri bazlı maliyet takibi ve anlık raporlama özellikleri sayesinde mevcut yazılımlarındaki eksikleri geride bırakan Gram Games, şu an BI araçlarıyla SAP Business One’ı konuşturma hedefinde. Projenin devamında bu entegrasyonu gerçekleştirmeleriyle birlikte Business One’dan BI araçlarına gidecek masraf yeri bazlı maliyetleri görüntüleyebilecekler. Gram Games, böylece SAP Business One desteğiyle, yönetici ve karar vericiler için personel maaş ve masrafları,  oyunlar için harcanan miktaralar  gibi bir çok masraf kaleminin resmini ayrıntılı olarak görebilecekleri bir platform yaratmış olacak.

Röportaj:
Eren Gül Aydın

Vektora, Kıdemli Pazarlama ve Kurumsal İletişim Uzmanı
erengul.aydin@vektora.com

 

 

 

 

Paylaş
       
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gönder
 
İLETİŞİM FORMU
Talebinizi İletin,
Size Hemen Yardımcı Olalım