HaberlerGarenta "Kısa Dönem Kiralama Projesi" Canlı Kullanımda!
 
 
 
Garenta "Kısa Dönem Kiralama Projesi" Canlı Kullanımda!
25 Mayıs 2016

 

Vektora, 2015 yılı Ağustos ayında Çelik Motor’un araç kiralama markası Garenta bünyesinde başladığı, Vektora e-ticaret çözümü, SAP ERP, CRM, mobil ve web uygulamalarını kapsayan Kısa Dönem Kiralama (KDK) projesini, 2016 yılı Mayıs ayında başarıyla canlı kullanıma aldı.

Proje kapsamındaki temel süreçler; kısa dönem araç kiralamalarda önden rezervasyon alınması ve sonrasında sözleşme süreci, stok durumlarına göre dinamik fiyatlandırma, Garenta’nın kısa dönem kiralama araç stok takibi, bireysel, kurumsal, broker ve acente kanalları üzerinden rezervasyonların alınması, işlenmesi ve Garenta servisleriyle entegrasyon oldu.
 
Projenin önyüz mimarisinde ise; Garenta’nın web sayfası olan garenta.com.tr, çağrı merkezine özel rezervasyon ve sözleşme ekranları, şubelere özel rezervasyon ve sözleşme ekranları yapıldı. Bireysel tüketiciler için B2C mobil (iOS ve Android) uygulaması, araç teslimatının daha hızlı ve verimli olabilmesi için de iPad teslimat uygulaması devreye alındı.
 
Başarıyla canlı kullanıma alınan projede, Vektora SAP CRM, Microsoft ve mobil ekipleri ile Garenta Kısa Dönem Kiralama (KDK) birimi içinde yer alan operasyon, satış, gelir yönetimi, pazarlama, finans, satış sonrası hizmetler departmanları birlikte çalıştı.
 

Proje ile Garenta'nın Kazanımları Neler Oldu?

“Merkezi olarak yönetilen daha hızlı fiyat, teslim ve iade süreçleri”

Araç stok durumuna göre günlük dinamik fiyatlandırmayı tercih ederek kendini rent a car pazarında farklı bir konuma getiren Garenta; büyüyen araç parkı ve bu yüzden manuel olarak yapılan işlem artışı nedeniyle, dinamik fiyatlandırma, operasyon araç teslimi ve iade süreçlerini otomatik olarak yönetmeye olanak sağlayacak uçtan uca bir çözüme ihtiyaç duydu.
 
SAP ERP ve SAP CRM uygulamalarıyla Garenta, birçok araç kiralama firmasında manuel olarak değiştirilen kiralama gün fiyatlarını, tamamen otomatik olarak yönetebilir hale getirdi.
Garenta, proje sonrasında operasyon araç teslimi ve iadesinde SAP CRM temelli otomatize edilmiş daha yönetilebilir süreçlere sahip oldu.
Farklı müşteri kanallarını merkezi olarak yönetme imkanına bu proje ile kavuşan Garenta, fiyat politikasından yeni araç satın almalarına kadar tüm senaryoları daha kolay yönetebilir hale geldi.

Ayrıca proje ile, farklı kanallardan gelen her bir araç fiyat sorgusu SAP CRM sisteminde yapılan özel performans çalışmaları ile sektörün genel kabulü olan maksimum 5 saniyenin altına indirilerek, Garenta müşterilerine fiyat bilgileri çok daha hızlı sağlanabilir hale geldi.

Paylaş
       
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gönder
 
İLETİŞİM FORMU
Talebinizi İletin,
Size Hemen Yardımcı Olalım