Haberler2. İş Zekası İnovasyon Konferansı Gerçekleşti
 
 
 
2. İş Zekası İnovasyon Konferansı Gerçekleşti
11 Şubat 2016

Pronto Event tarafından bu yıl 2.'si düzenlenen İş Zekası Konferansı, 23 Şubat 2016 Salı günü İstanbul Limak Eurasia Luxury Hotel Kavacık'ta gerçekleşti. Vektora, İş Zekası İnovasyon Konferansı'nda "Destek Sponsoru" olarak yer aldı.

Sektöründe önde gelen firmaların profosyonellerini bir araya getirerek, onlara iş süreçlerinde karşılaştıkları zorlukları, bu zorluklara karşı ürettikleri veya kullandıkları çözümleri ve yarattıkları hikayeleri paylaşabilecekleri bir platform sağlayan konferansa, 200'e yakın üst düzey yönetici katıldı.

Konferansta içlerinde doğru veri kullanımları, iş analitiklerinin iş süreçleri üzerindeki önemi, veri görselleme gibi konuların yer aldığı ve katılımcılarla analitik çözümlerle ilgili önemli bilgilerin paylaşıldığı 4 panel gerçekleşti. Konferans saat 17:30'da sona erdi.

İş Zekası Araçlarının Ortak Hedefi: Bilgiye Dayalı Karar Verebilmek

Vektora İş Analitikleri ve Teknolojileri Müdürü Kurtay Başarslan,"İş Zekası ve BI Arasındaki Boşluğu Doldurma" isimli panele konuşmacı olarak katıldı.1950'li yıllarda ilk BI projesini gerçekleştiren, Joseph Lyons and Company Limited'in yaptığı analizlerden örnekler veren Başarslan: "O ilk BI projesinde de günümüzün projelerinde yaşanan problemler yaşandı. İlk problem yöneticilerin kendi belirledikleri performans göstergeleriydi. İkinci problem ise; sistemi geliştirenlerin iş ihtiyaçlarını sorgulamak yerine kendilerini onların yerine koyarak sistemi tasarlamalarıydı. Günümüzde değişen ne? Daha sofistike iş zekası araçlarını kullanmamız. 1950'lerde de günümüzde de iş zekası araçlarının ortak hedefi bilgiye dayalı karar verebilmek." dedi.

İş zekasını ham veriyi anlamlı ve faydalı bilgiye dönüştürmek için kullanılan teknikler ve araçları içeren şemsiye bir kavram olarak tanımlayan Başarslan, karar verme sürecini iyileştirmek ve hızlandırmak, iş problemlerini adreslemek ve iç süreçleri optimize etmek, Pazar trendlerinin farkına varmak ve rekabet avantajı yaratmak gibi potansiyel faydalara sahip olan iş zekası projelerini şekillendiren unsurları; veriye erişmek ve bilgiyi kullanıcılara sunmak için kullanınılan araçlar olarak tanımladı.

Başarslan, katılımcılara bu iki temel unsur çevresinde kullanılan Veri Ambarı, İş Zekası, İleri Analitikler, Kurumsal Bilgi Yönetimi, Kurumsal Performans Yönetimi ve GRC ürünlerinin tamamında hizmet veren Vektora'nın referans projeleri ve bu projelerdeki deneyimlerini de aktardı.

Başarslan, Vektora İş Analitikleri ekibinin misyonunu "Müşterilerimizi, Gartner BI Maturity Model’in 5.seviyesine çıkabilmeleri için verdiğimiz hizmetlerle desteklemek" şeklinde tanımlayarak sözlerini tamamladı.

Paylaş
       
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gönder
 
İLETİŞİM FORMU
Talebinizi İletin,
Size Hemen Yardımcı Olalım