BlogSuccessFactors 3. Çeyrek Sürüm Yükseltmesi ile Gelen Heyecan Verici Yenilikler
Blog  
Basis Nedir ? VEKTORA, 2017 YILINDA 10 SAP BPC ( Bütçe ve Raporlama ) PROJESİNİ HAYATA GEÇİRDİ SAP UFRS Dönüşüm & Konsolidasyon & Raporlama Bulut Bilişimin Gelişimi ve Kamu Sektöründeki Önemi HR 2016’dan Kalanlar ARTIK VEGAS’TA YAŞANAN VEGAS’TA KALMAYACAK SuccessFactors 3. Çeyrek Sürüm Yükseltmesi ile Gelen Heyecan Verici Yenilikler GAYRİMENKUL YÖNETİMİNDE ENTEGRE ÇÖZÜM İnsan Kaynakları Projelerinde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey
 
SuccessFactors 3. Çeyrek Sürüm Yükseltmesi ile Gelen Heyecan Verici Yenilikler
31 Ağustos 2015

SAP’nin bulut İnsan Kaynakları çözümü olan SuccessFactors geleneksel SAP ürünlerinden farklı bir sürüm yükseltme rutini uyguluyor. Buna göre “gerektiğinde” yama yayınlamak yerine, her çeyrekte yeni fonksiyonlar içeren bir sürüm yayınlıyor. Müşteriler açısından bu uygulamanın artı ve eksilerinden başka bir yazıda bahsetmeyi düşünüyorum. Öncelikle 2015 üçüncü çeyrek sürümünde yenilik olarak neler geliyor ona bir bakalım.

SUCCESSFACTORS HCM SUITE – GENEL

Yeni Etkinlik Merkezi

Yeni Etkinlik Merkezi ile İnsan Kaynakları sistem yöneticisinin, süreçleri basitleştirmek adına, süreçte bazı adımlara belirlenen kural ve ayarlara bağlı olarak etkinlik adımları eklemesi mümkün oluyor. Böylece, örneğin, yönetici izinli olduğunda vermekle yükümlü olduğu eğitimler otomatik ertelenebilir ya da bir çalışan izinli olduğunda hedef sayfasında zaman-kritik hedefler için otomatik uyarı verilmesi sağlanabilir. 

Yeni Entegrasyon Merkezi

Yeni Entegrasyon Merkezi ile SuccessFactors çözümleri ile diğer çözümler arasındaki entegrasyonların tek yerden yapılandırılması, izlenmesi ve test edilmesi sağlanıyor.

Yeni Yönetim Merkezi

Yeni Yönetim Merkezi ile sistem yöneticisinin kullanım tecrübesi yeni dashboard eklentileri, tek-tık aksiyonlar ve uyarılar ile geliştiriliyor. Ayrıca “Transport Sync” fonksiyonalitesi ile konfigürasyonların sistemler arası taşınması kolaylaşıyor ve API geliştirilmesini kolaylaştıran fonksiyonalite sisteme dahil ediliyor.

 SuccessFactors suite içinde yer alan modüllerde gerçekleştirilen yeniliklere gelelim şimdi de:

EMPLOYEE CENTRAL

Bence üçüncü çeyreğin en dikkat çekici yeniliği Employee Central ürünü için geldi. Amerika’nın Las Vegas şehrinde 11-12 Ağustos tarihlerinde gerçekleşen SuccessFactors Sconnect2015 konferansında güzel bir haber paylaşıldı. Adını daha çok zaman yönetimi çözümleri ile duyurmuş olan WorkForce yazılımı ile SAP’nin bir ortaklık kurdukları açıklandı. Diğer bir deyişle, SAP’nin buluttaki –bana göre- en büyük eksikliği olan zaman yönetimi konusuna kökten bir çözüm üretilmiş oldu. Artık Workforce Zaman Yönetimi çözümü SAP® Time and Attendance Management by WorkForce Software adı altında Employee Central ürünü ile birlikte sağlanıyor olacak. Bu ortaklık sonucunda EC’nin Time and Attendance ürününde bordro zaman çizelgesi ile girilen verilerin bordroya entegrasyonu ile ilgili bazı yenilikler geldi. Ayrıca” vardiya arayıcı” fonksiyonalitesi ile kişi bilgisinin güncellenmesine gerek kalmadan varolan vardiyaların ya da geçici vardiyaların kişilere atanması ve kişisel vardiyaların yaratılması sağlanıyor. Türkiye hala Employee Central Payroll lokalizasyonuna alınmadığı için Time and Attendance ürününün kullanımının yaygınlaşması da biraz zaman alacağa benziyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir konu var: Time and Attendance ürünü sadece Employee Central Payroll’a değil SAP ERP içerisinde yer alan geleneksel bordro çözümüne de veri aktarabiliyor (Bu noktada Employee Central Payroll’un da SAP ERP Bordro engine’ini kullanan bir bulut çözüm olduğunu vurgulamak gerekir). Bunlara ek olarak 3. çeyrek sürümü ile Employee Central Bordro tarafında bazı ülkeler için lokalizasyon güncellemeleri geldi. 

SUCCESSFACTORS YETENEK ÇÖZÜMLERİ

Sürümle gelen yenilikler sadece EC tarafında değil tabi ki. SuccessFactors’un –bana göre- ana yetkinlik alanı olan Yetenek yönetimi çözümlerinde de pek çok yeni fonksiyonalite dikkat çekiyor.

Yedekleme ve Gelişim

Daha önce söz verdiği üzere SAP bu modülü daha da sadeleştiriyor ve yeni yedekleme organizasyon şemasını görücüye çıkartıyor. Bu organizasyon şeması hem ekrana sığıyor ve ardıl personel resimlerini her nodda görünür kılıyor, hem de ardıl personelin ekleme/çıkarma/güncelleme işlemini kolaylaştırıyor.

“Önerilen ardıl (Recommended Successor)” özelliği ile tüm personel arasında arama yapma ihtiyacı duymadan, direk personel ve iş yetkinlikleri kıyaslanarak en uygun adaylar sistem tarafında öneriliyor. Hatta bu noktada olası eksikliklerin karşılanması için gelişim hedefleri ilgili ardıl personele aynı ekrandan eklenebiliyor.

Eğitim

Burada da SAP önceki sürümlere göre ekranlarda ve fonksiyonalitede sadeleşme sağlıyor. Ayrıca “Quiz Oluşturucu (Quiz Builder)” fonksiyonalitesi ile kolaylıkla kısa sınav hazırlanmasına olanak sağlıyor.

Yeni duyurulan “Eğitmen Rolü” ile eğitmenler SuccessFactors Eğitim modülünde sanal oturum başlatma, öğrenciler ile e-posta üzerinden iletişim kurma, vb pek çok fonksiyonaliteye –LMS (Learning Management System) yazılımına girişe gerek kalmaksızın- kavuşuyor.

Mobil tarafta eğitim tarafının daha etkin kullanımını sağlamak amacıyla iPhone uygulamasını güncelliyor ve eğitim içeriğine iPhone/iPad’lerden kolay erişim sağlanıyor.  

Performans ve Hedefler

Bu başlıkta gelen tek ama önemli yenilik, performans değerlendirme sürecine her aşamada tüm taraflarca dosya eklenebilme özelliğinin gelmesi oluyor.

İşe Alım ve Oryantasyon

İşe alım uygulaması bu sürümle Microsoft Outlook ve Microsoft Exchange Server ile tam entegre ediliyor. Böylece mülakat zamanı belirlenirken iç görüşmecilerin takvimleri IK uzmanına erişilebilir oluyor; ayrıca IK uzmanının yarattığı mülakat iç görüşmecilerin takvimlerine otomatik olarak ekleniyor.

İş arama fonksiyonalitesinin Google Maps entegrasyonu bu sürümle gelen diğer bir dikkat çekici güncelleme.

Bunlara ek olarak SMS fonksiyonalitesi de geliştiriliyor.

Ücret Planlama

Bu modül kapsamında da bazı ekran ve süreç sadeleştirmeleri geliyor.

SUCCESSFACTORS MOBİL ÇÖZÜMLER

Eğitim kataloğu ve eğitim tarihçesi iPad’den sonra iPhone’dan da erişilebilir oluyor.
Mobil uygulama kullanıcı arayüzü daha modern bir havaya bürünüyor ve Fiori arayüzlerine benzetiliyor.
Mobil taraftaki Manager Self-Servis uygulamaları yöneticinin çalışanlarının performansını daha etkin şekilde görüntülemesini sağlayacak şekilde evriliyor.
Mobil uygulamanın yönetimi ile ilgili de sistem yöneticilerinin işini kolaylaştıracak fonksiyonaliteler (modüllere mobil erişimin kolayca açılıp kapatılması, kullanıcıların mobilden eriştiklerinde yapabileceklerine sınırlama getirilmesi, vs.) sağlanıyor.


SAP JAM

SuccessFactors’un sosyal ağ çözümü olan JAM’e de bu sürümle birlikte pek çok yenilik geliyor. Örneğin artık JAM gruplarından eğitim kataloglarına erişim sağlanıyor. Böylece potansiyel katılımcılar buradan eğitimin tüm detaylarına erişebiliyor, sorular sorabiliyor ve buna göre eğitime katılma kararı verebiliyor.

Görme engelli kullanıcıların Jam kullanımını kolaylaştıracak bazı ekran güncellemeleri sağlanıyor.

Firma içinde birden fazla sosyal ağ olması durumunda bu ağların kullanımını birleştiren Microsoft Yammer desteği de bu çeyrekteki sürümün öne çıkan güncellemelerinden.

JAM’in dil desteği genişletiliyor ve sağdan sola yazılan diller (Arapça ve İbranice gibi) de desteklenmeye başlıyor.

ENTEGRASYON EKLENTİLERİ

Bu sürümle birlikte SAP ERP ‘den masraf yeri tanım ve açıklamalarının SuccessFactors EC tarafına kopyalanması sağlanıyor.

Ayrıca bazı üçüncü parti entegrasyonlarında güncellemeler geliyor. (Northgate Arinso Payroll, IBM Kenexa, Kronos)

SERTİFİKASYON

Ürün bazında getirilen bu yeniliklere ek olarak bu çeyrekte ayrıca sertifikasyon konusunda iki önemli yenilik paylaşıldı. Birincisi “bulutta sertifika” uygulaması. Bu uygulama ile Certification Hub’a $500 karşılığında üye olunması halinde bir danışman on iki ay boyunca  toplamda altı adet bulut sertifika sınavına girebiliyor. Sınav bazında tek sınır ise bir sınava en fazla üç kez girilebiliyor olması. İkinci yenilik ise “Profesyonel Sertifika”nın tanıtımı oluyor. Bu güne kadar geçerli olan SuccessFactor sertifikaları sadece belirli modüllerin sınav ve delta sınavlarına girme gerekliliği getiriyordu. “Associate” sertifikasyon denilen bu model geçerliliğini koruyor. Ancak SuccessFactors alanında yaptığı projelere güvenenler bu sınavlara ek olarak yaptıkları projelerdeki başarılı referanslarını da kullanarak Profesyonel sertifika almaya hak kazanabilecekler. Tabi ki bu sertifikanın alan kişiye pek çok getirisi bulunuyor.

BULUT FİYATLANDIRMA

Son olarak, SAP bu çeyrekte partner’larına bulut IK çözümlerinin fiyatlandırması ile de müjdeli haberler verdi. Asıl amaç, her konuda olduğu gibi bulut IK çözümlerinin fiyatlandırmasında da basitleşmeye gitmek. Özetle SuccessFactors ürünlerinin yer aldığı paket yapıları güncellendi ve sadeleştirildi. Bu konudaki detayları müşterilerimize bizzat giderek anlatacağız.

Özetle SAP, bulut İK çözümü için bu çeyrekte pek çok yenilik duyurdu. Bu yenilikleri canlı sistemlere dahil edip etmemek tamamen SuccessFactors müşterilerinin vereceği bir karar. Ancak bana kalırsa en doğru yaklaşım, periyodik ürün sürüm yükseltimlerini firma içinde bir plana bağlayarak en son yeniliklerden anında faydalanmaya başlamak.

SAP’nin bulut İnsan Kaynakları çözümleri ile ilgili sorularınız için bana ulaşabilirsiniz.

e-mail: dilek.adak@vektora.com

Twitter : @dilekadak

Paylaş
       
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gönder
 
İLETİŞİM FORMU
Talebinizi İletin,
Size Hemen Yardımcı Olalım