BlogHR 2016’dan Kalanlar
Blog  
Basis Nedir ? VEKTORA, 2017 YILINDA 10 SAP BPC ( Bütçe ve Raporlama ) PROJESİNİ HAYATA GEÇİRDİ SAP UFRS Dönüşüm & Konsolidasyon & Raporlama Bulut Bilişimin Gelişimi ve Kamu Sektöründeki Önemi HR 2016’dan Kalanlar ARTIK VEGAS’TA YAŞANAN VEGAS’TA KALMAYACAK SuccessFactors 3. Çeyrek Sürüm Yükseltmesi ile Gelen Heyecan Verici Yenilikler GAYRİMENKUL YÖNETİMİNDE ENTEGRE ÇÖZÜM İnsan Kaynakları Projelerinde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey
 
HR 2016’dan Kalanlar
26 Mart 2016

 

Geçen sene HR2015’te açıklandığı ve bu sene HR2016’da da vurgulandığı gibi; SAP, ERP on-premise üzerinde yer alan İnsan Kaynakları fonksiyonalitesine olan desteğini 2025 yılında tamamen kesecek. Bu tarih belki birkaç sene esnetilebilir deniyor ancak kaçınılmaz son er ya da geç gelecek. 2025’ten sonra SAP’de insan kaynaklarında tek alternatif SuccessFactors olacak; tabi SAP’den destek almaksızın on-premise devam etmek istemezseniz.

Çok sıklıkla müşterilerimden ve takipçilerimden aldığım bir soru var: SuccessFactors için S/4HANA’da olduğu gibi bir private cloud opsiyonu olacak mı? Bunun cevabı da şu an için kesin bir “Hayır”. Yani özetle sene 2025 olduğunda SAP’den destek almaya devam etmek isteyen SAP İnsan Kaynakları kullanıcısı firmalar tüm SAP İnsan Kaynakları süreçlerini ve verisini buluta almak durumunda kalacaklar.

S/4HANA ve İnsan Kaynakları

Son dönemlerde SAP sohbetlerinde en fazla geçen konu, SAP’nin yeni nesil iş çözümü olan ve SAP’nin dijital çekirdek olarak adlandırdığı S/4HANA’ya geçiş. İnsan Kaynakları açısından bakıldığında S/4HANA yeni nesil bir “business suite”ten öte bir şey değil aslında. S/4HANA geçişinde İnsan Kaynakları bakımından verilmesi gereken karar : “on-premise’te kalmak mı yoksa buluta geçmek mi?” olmalı. Aslında SuccessFactors 10 yıl içinde tek alternatif olacak, 2025’ten sonra ERP içindeki HCM’e destek kesilecek deyince açık oldu belki ama tekrarlamakta fayda var: SAP’nin Simple Finance ve Simple Logistics (bu ürünlerin adı S/4HANA Finance ve S/4HANA Logistics olarak güncellenmiş) benzeri bir Simple HR geliştirme planı kesinlikle bulunmuyor.

Buluta Geçiş Opsiyonları

SAP buluta geçme aşamasında firmalara pek çok farklı seçenek sunuyor. Buradaki esnekliği de “Start anywhere, go everywhere” mottosu ile vurguluyor. Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi buluta geçişte SAP’nin önerdiği dört farklı yöntem var. Bunlar talent hybris, core hybrid, full cloud ve side-by-side.

Talent hybrid – HR2015 Nice konferansında en fazla konuşulan buluta geçiş yöntemi idi. SuccessFactors SAP tarafından ilk alındığında bir yetenek yönetimi yazılımı idi –her ne kadar SAP tarafından alındıktan sonra özlük, organizasyon ve bordro tarafları tamamlanmış olsa da-. Geçen seneki konferansta da Özlük/Organizasyon/Bordro yazılımı olan Employee Central SAP tarafından geliştirilmişti, ancak hala bazı eksiklere sahipti. Bu nedenle, yetenek süreçlerinin (Performans ve Hedef Yönetimi, İşe Alım, Yedekleme ve Gelişim, vs.) SuccessFactors’e yani buluta alınması, özlük, zaman yönetimi ve bordro süreçlerinin on-premise’te kalması oldukça makul bir çözüm olarak öneriliyordu. Bu seneki konferansta da bu seçenek üzerinde duruldu. Ancak geçen seneki kadar ön plana çıkartılmadı.

Bu seneki konferansta talent hybrid’in yerini core hybrid almış gibi görünüyordu. Core hybrid’de özlük ve organizasyon süreçleri Employee Central’a alınıyor, bordro ve zaman yönetimi süreçleri ise on-premise’te bırakılıyor. Özellikle Employee Central Bordro lokalizasyonunun tamamlanmadığı ülkelerde –Türkiye de buna dahil- bu çözüm kulağa mantıklı geliyor. Ayrıca Employee Central içindeki zaman yönetimi fonksiyonalitesi pozitif zaman yönetimine uygun değil. Zaman değerlemesi yapan firmalar için de core hybrid yöntemi uygulanabilir.

Full cloud’da, isimden de anlaşıldığı üzere, tüm süreçler buluta alınıyor. Bu yöntem belki de 2025’e hazırlıklı olmak adına en temizi.  Ancak Türkiye gibi Employee Central bordro lokalizasyonu henüz gerçekleştirilmemiş ülkeler için çok uygulanabilir değil ne yazık ki.

Birden fazla şirketi olan büyük organizasyonlar, bazı şirketlerinin süreçlerini on-premise SAP’ye geçirmiş, bazılarını geçirmemiş olabilir. Bu durumda on-premise’te yer alan şirketler bir süreliğine olduğu gibi bırakılıp yeni bir sistem arayışında olan şirketlerin IK süreçleri SuccessFactors’e geçirilebilir. Bu durumda on-premise ve bulut sistemler birarada bir süre devam edebilir. Kullanıcı arayüzlerinin Fiori ile tekilleştirilmesi çalışmalarının kullanıcıların tek bir sistemde çalıştıkları hissiyatını vermesi, Side-by-side adı verilen bu yöntemin başarısını daha da arttırıyor.

Personel Özlük ve Organizasyon Verileri

Daha önce de bahsettiğim gibi geçen seneye kadar, Employee Central, hem ürünün kendisi, hem de entegrasyon kabiliyetlerindeki eksikliklerden dolayı eleştiriliyordu. Ancak son yılda SAP bu ürün üzerinde oldukça fazla hata düzeltmesi yapmış ve ciddi pazarlamasını yapıyor. Bu anlamda talent hybrid yerine özlük ve organizasyonun buluta taşındığı core hybrid daha fazla önerilen bir yöntem olmuş. Özellikle vurgulanan, mümkünse her implementasyonda Employee Central’ın da dahil edilmesi. Çünkü aksi takdirde, EC olmaksızın tasarlanan yetenek yönetimi modülleri, sonrasında EC geldiğinde ciddi rework çıkarıyorlar ortaya.

Bordro

Aşağıdaki tablodaki ülke bordroları için Employee Central Payrol lokalizasyonu tamamlandı. Görüldüğü gibi Türkiye henüz bu listede değil. Yetkililerle birebir konuşmalarımızdan anladığımız kadarıyla bu yıl içinde dahil edilmesi de planlanmıyor.

·         Arjantin ·         Kolombiya ·         İtalya ·         Singapur
·         Avusturalya ·         Finlandiya ·         Japonya ·         Güney Kore
·         Avusturya ·         Fransa ·         Malezya ·         İspanya
·         Brezilya ·         Almanya ·         Meksika ·         İsveç
·         Kanada ·         Hong Kong ·         Yeni Zelanda ·         İsviçre
·         Şili ·         Hindistan ·         Rusya ·         Birleşik Krallık
·         Çin ·         İrlanda ·         Suudi Arabistan ·         Birleşik Devletler
      ·         Venezuela

 

Employee Central bordrosu için bir not: SAP, Employee Central için bordroları yeni baştan kodlamıyor. Diğer bir deyişle on-premise’teki bordro programları aynı şekilde kullanılıyor. Sadece Employee Central ekranlarından tetiklenen taleplerle bu programlar Waldorf ya da diğer veri merkezlerindeki sunubencularda çalışıyor ve sonuçlar da yine Employee Central ekranlarına geliyor.

Zaman Yönetimi

Employee Central içindeki zaman yönetimi izin yönetimi, izin kota yönetimi, izin talep yönetimi, vs yapabiliyor. Ancak pozitif zaman yönetimi fonksiyonalitesi bulunmuyor. Diğer bir deyişle, zaman değerlemesi yapılan firmalarda bu süreçlerin buluta taşınması isteniyorsa Kronos veya Workforce adlı üçüncü parti bulut yazılımları kullanılmalı. Bu yazılımlar SuccessFactors partner firmaların yazılımları ve native entegrasyon kabiliyetleri mevcut.

Entegrasyon

Bu sene HR2016’da HANA Cloud Integration (HCI)’ın da yıldızı oldukça parlaktı. SAP kendi entegrasyon platformu olan HCI’i ciddi anlamda destekliyor. SAP’nin bulut ürünleri ile SAP’nin on-premise ürünleri arasında olduğu gibi, SAP’nin bulut ürünleri ile üçüncü parti on-premise ve bulut ürünler arasında entegrasyon için HCI şu an artık en uygun çözüm.

Employee Central’ın dahil olduğu projelerde HCI’ın icadına kadar önerilen entegrasyon yöntemi olan Dell BOOMI teknolojisi tamamen çöpe atılmayacak. Bu alanda yatırım yapan firmalar bu entegrasyon aracı ile devam edebilirler. Ancak sıfır projelerde entegrasyon çözümü olarak HCI kullanılması öneriliyor. Ne de olsa bu, SAP’nin kendi entegrasyon çözümü.

EC’nin olmadığı projelerde –talent hybrid- PI kullanılmaya devam edilebilir.

SuccessFactors Entegrasyon Merkezi, son kullanıcıların çok basit entegrasyonları, teknik ekibin desteğine başvurmadan yapabilmesini sağlıyor. Ancak burada bahsedilen entegrasyonların gerçekten çok basit olduğunu (örneğin excele veri atmak gibi) vurgulamakta fayda var.

SAP’nin bulut seyahat Yönetimi çözümü olan Concur’un Employee Central ile entegrasyonu henüz gelştirme aşamasında.

SAP’nin taşeron yönetimi aracı olan Fieldglass ile Employee Central’ın native entegrasyonu tamamlanmış durumda. Böylece firmalar kendi çalışanları ile taşeron firma çalışanlarını Employee Central’da tek noktada yönetebilir oluyorlar. SAP buna “Toplam İşgücü Yönetimi – Total Workforce Management” diyor.

Geliştirmeler

SAP ERP HCM’de çok aşina olduğumuz Z’li geliştirme (ABAP) alanının yerini bulutta artık HANA Cloud Platform (HCP) almış durumda. Bulut ürünlerde yapılacak her türlü geliştirme için yazılımcılar artık bu platformu kullanabilirler.

Proje Yönetimi Metodolojisi

Konferansta SuccessFactors implementasyon projelerinde benimsenmesi beklenen agile yaklaşımdan da bahsedildi. Önerilen, SuccessFactors projelerinde üç iterasyonun yer alması. Müşteri demosu ile biten her iterasyon sonunda ürünün müşterinin istediği şekile daha fazla yaklaşacağı aşikar. SAP Activate metodolojisi ile artık SAP on-premise ürünlerin implementasyon projelerinde de agile bir yaklaşımı öneriyor. Bunu başka bir blogda daha detaylı anlatacağım.

 

Paylaş
       
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gönder
 
İLETİŞİM FORMU
Talebinizi İletin,
Size Hemen Yardımcı Olalım